Show Notes
Zapraszamy do wysłuchania wyjątkowego, 79. odcinka audycji "Jeleniogórzanie", w którym gościliśmy niezwykłą postać – panią Elżbietę Markowską! Ta mieszkanka Jeleniej Góry, związana z tym miastem od urodzenia1 , zabrała nas w sentymentalną podróż przez swoje bogate i fascynujące życie.
W trakcie tej blisko półgodzinnej rozmowy mieliśmy okazję poznać panią Elżbietę z wielu perspektyw:
•
Poznaliśmy jej korzenie i powojenne losy rodziców, którzy spotkali się w Jeleniej Górze w 1945 roku2 . Dowiedzieliśmy się o pochodzeniu jej mamy z Warszawskiego i taty z Lubelskiego2 .
•
Wspólnie powspominaliśmy jej dzieciństwo i edukację w jeleniogórskich szkołach podstawowych przy ulicy Warszawskiej (nr 4 i nr 10) oraz w Liceum Ogólnokształcącym w Cieplicach3 .... Pani Elżbieta podzieliła się wspomnieniami o swoich nauczycielach, którzy wywarli na nią wpływ5 .
•
Usłyszeliśmy o jej wczesnej pasji do śpiewu, która towarzyszyła jej od najmłodszych lat4 .
•
Prześledziliśmy jej ścieżkę zawodową, od pracy jako nauczycielka wychowania fizycznego po studia w Studium Nauczycielskim i Akademii Wychowania Fizycznego , a następnie pracę w różnych szkołach na terenie powiatu, Szkole Rzemiosł Artystycznych i Technikum Chemicznym.
•
Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy o jej pięcioletniej pracy w Urzędzie Miasta na stanowisku zastępcy kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, a następnie jako kierownik Biura Miejskiej Rady Narodowej
Pani Elżbieta z radością opowiedziała o swoim udanym małżeństwie z Jerzym, którego poznała w Technikum Chemicznym i z którym świętowała 50-lecie.
•
Przenieśliśmy się w klimat Jeleniej Góry lat 70., pełnej młodzieży i klubowego życia, gdzie pani Elżbieta aktywnie uczestniczyła, śpiewając między innymi w kabarecie Relaks . Wspomniała także znane postacie tamtego okresu .
•
Dowiedzieliśmy się o jej czteroletnim pobycie w Niemczech i tęsknocie, która sprawiła, że wraz z mężem wrócili do ukochanej Polski ....